21 Şubat 2012

Hayvan sahipleri bilinçli antibiyotik kullanımı konusunda bilgilendirildi

Isparta İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü elemanlarından Veteriner Hekim Arif TAŞAGİREN, Veteriner Sağlık Teknikeri İsmail BEDİR , Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünden Bedri KARAKAYA tarafından 17.02.2012 tarihinde Bozanönü köyünde hayvan sahiplerinin eğitimine yönelik bir çalışma yapılmıştır.

Özellikle hayvanlarda bilinçli antibiyotik kullanımı, süt ve süt ürünlerinde  antibiyotik kalıntısının önlenmesi, antibiyotikli ve ilaçlı sütlerin  kullanılmaması ve tüketime sunulmaması konusunda bütün hayvan sahipleri bilgilendirilmiştir.

Bunun yanında beside bulunan hayvanlarda ilaç ve antibiyotik uygulaması sonrasında kesim için bekleme süreleri  hakkında da geniş olarak bilgilendirilmiştir. Çiftçi eğitim çalışmasında hayvanlarda paraziter mücadelenin önemine de  ayrıca değinildi.

Bunun yanında  ev ve çoban köpeklerinin; önemli bir  Sestodu ( Şerit ) olan Ekinokokus Granulosus  paraziti ile mücadele  hakkında hayvan sahipleri bilgilendirildi.  Aynı parazitin yumurtalarının; tere, marul, maydanoz vb. gibi  sebzelerin yenilmesinden önce iyi yıkanmaması durumunda, insanlara köpeklerden  bulaşan önemli bir paraziter zoonoz   hastalık olan  Kist Hidatik ( Hidatidoz) hastalığının önlenmesi  konusunda üreticiler bilgilendirildi.

 Bu hastalığın önlenmesi için  evimizde beslediğimiz  mevcut  kedi ve köpeklerin paraziter mücadelesinin yapılması  konusunda gerekli bilgiler verildi. Bunun yanında marul, maydanoz, tere, taze soğan vb. sebzelerin gıda olarak tüketilmesinden önce özellikle ; tuzlu suda 10 – 15 dakika  bekletilmesi ve daha sonra bu suyun atılmasından sonra mevcut sebzelerin birkaç defa tek tek yıkandıktan sonra  yenilmesi suretiyle bu hastalıktan korunmanın  mümkün olduğu  bilgisi verilmiştir.

 Bunun yanında bu parazit için arakonakçı görevi gören  çift tırnaklı hayvanların  kurban bayramında kesimi sonrasında,  hayvanların  sakatatlarının  kedilere ve köpeklere verilmemesi hususu da ayrıca hatırlatıldı.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...